Preskocit navigáciu

Veliteľ sektoru


pplk. Ing. Rudolf ESTÓK

Veliteľ sektoru pplk. Ing. Rudolf ESTÓK


Podplukovník Ing. Rudolf EŠTÓK sa narodil 8. februára 1964 v Čiernej nad Tisou. Po ukončení strednej priemyselnej školy hutníckej odbor zlievačstvo, nastúpil v septembri na štúdium na Vysokej vojenskej leteckej škole SNP v Košiciach, odbor veliteľsko - inžiniersky, letovod - operátor a bol ustanovený do hodnosti rotmajster.

Po úspešnom ukončení štúdia bol v júli 1987 povýšený do hodnosti poručík a bol premiestnený k výkonu štátnej služby v podriadenosti veliteľa Západného vojenského okruhu. Svoju profesionálnu kariéru začal ako starší letovod – operátor navádzacieho stanovišťa letectva 1. armády Západného vojenského okruhu. V ďalšom období profesionálnej kariéry slúžil na rôznych pozíciách vo vzdušných silách do roku 2005.

V rokoch 2002 - 2003 absolvoval medzinárodný kurz vzdušných a pozemných operáci v Arnheme v Holandsku a medzinárodný kurz anglického jazyka (CFLSTC) v Ontáriu v Kanade.

V roku 2005 úspešne absolvoval vyšší veliteľsko štábny kurz v Akadémii ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši. Následne bol povýšený do hodnosti podplukovník a ustanovený do funkcie náčelníka strediska riadenia bojových jednotiek centra riadenia vzdušných operácií Vzdušných síl OS SR vo Zvolene.

Od apríla 2006 do júla 2006 pôsobil pplk. Ing. Rudolf Eštók ako zástupca veliteľa Brigády velenia, riadenia a prieskumu Vzdušných síl OS SR. V júli 2006 bol odvolaný a následne ustanovený do funkcie vojenský poradca – predstaviteľ LaPVO pri Vojenskom výbore NATO v Bruseli v Belgicku. V auguste 2009 bol pplk. Ing. Rudolf Eštók ustanovený do funkcie veliteľa Práporu rádiolokačného prieskumu vo Zvolene.

Podplukovník Rudolf Eštók bol v prebehu svojej profesionálnej kariéry ocenený Medailou za vernosť Ozbrojeným silám Slovenskej republiky – II. stupeň, Vojenským čestným odznakom Ozbrojených síl Slovenskej republiky – I. a II. stupeň, Pamätnou medailou Ministra obrany – I. stupeň, Pamätnou medailou k 20. výročiu vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky, Pamätnou medailou k 10. výročiu vstupu Slovenskej republiky do NATO.
Podplukovník Rudolf Eštók je ženatý a s manželkou Máriou majú dve deti, dcéru Luciu a syna Rastislava.

Záľuby: futbal, tenis, cestovanie, záhradkárstvo

Skočiť na menu
Share